News
1 min

Team Vancouver Outgames/Gay Games medal results

Too many champions to run all their names in the print edition

Xtra West would like to congratulate all the members of Team Vancouver for an amazing turnout to both sets of queer games this summer.

With so much happening in queerdom right now, we didn’t have space to run this impressive list of champions in our print edition. But with so many medals, you should be able to pick them out on the street just by listening for the jangle of hardware.

Montreal Outgames

Gold Medals:

Cutting Edges Hockey A Team
Cutting Edges Hockey B Team
Jennifer Polci-dragon boating
Gilles Beaudin – swimming
Mitch Kenyon – bear contest
Collin Koo-tennis
Frank Morgan – swimming
Carl Ruest – swimming
Barry Spillman – track and field
Daniel Huynh – badminton
Jeff Bohnen – track and field
Ludovic Duran – cross country
Mike Ross – cross country
Dean Spotter – cross country
Yvon Justin Cote – track and field
Mike Ross – triathlon
Great 8″s – rowing
Gord Carscadden – track and field
Isabelle Swaderski – track and field
Karen White – track and field
Jeffrey Patterson – half marathon
Michael Hoche – swimming
Luc Guevremont – roller racing team relay

Silver Medals:

Stephen Hardy – track and field
Gilles Beaudin – swimming
Irv Sandstra – marathon
Mitch Kenyon – leather contest
Frank Morgan – swimming
Vancouver/Seattle Border Patrol – volleyball
Jeff Bohnen – track and field
Dan Quon – track and field
Vancouver Storm – softball
Norm Blais – cross country
Paul Johnson – Reynolds-triathlon relay
chuck newson – martial arts
Martina Griffiths – water polo
Ron Fremont – figure skating
Isabelle Swaderski – track and field
Michael Hoche – swimming
Vancouver Storm – women’s fastpitch softball

Bronze Medals:

Gilles Beaudin – swimming
Ron Pascoe – cross country
Collin Koo – tennis
chuck newson – karate
Frank Morgan – swimming
Daniel Huynh – badminton
Vancouver Mountin’ Tops-soccer
Dan Quon – track and field
Geoff Rempel – sprint triathlon
Ron Fremont – figure skating
Ron Dixon – bridge
Chris Zaritzky – women’s bodybuilding

Gay Games

Gold Medals:

Colin Koo – badminton
Ron Fremont – figure skating
Mark Oldham – swimming
Yvon Justin Cote – track and field

Silver Medals:

Ron Fremont – figure skating
Northern Lights – women’s hockey
Mark Oldham – swimming
Yvon Justin Cote – track and field

Bronze Medals:

Mark Oldham – swimming
Yvon Justin Cote – track and field